Ön is kóstolt már százféle italt, de nem tudta megmondani, hogy melyik milyen? Ugye kérdezték Öntől is, hogy "na, hogy ízlik?", de csak hümmögött válaszul, mert fogalma sem volt, milyen gyümölcsből is készült az a pálinka? Nos, ezzel egyáltalán nincs egyedül. Nagyon sok Önhöz hasonló ember van, akiknek az ízlelés nem is megy olyan könnyen. Vegyük most sorra, mik lehetnek ennek az okai.
Lehet, hogy Ön épp abba a 25%-ba tartozik...
Európában az emberek fele átlagosan érez ízeket, egynegyede csökkent ízlelőképességű, azaz alig tud különbséget tenni a zamatok között, különösen a keserűt érzékeli kevéssé. (Az okokért olvasson tovább.)
A maradék 25% viszont abba a kategóriába tartozik, amit szuperízlelőnek nevezünk. Meglepő tény, hogy ez utóbbi bár átlagosan az emberek 25%-a, a hölgyek között 35% (!), míg a férfiak között csak 15% a szuperízlelők aránya. (Jó esetben ebből a szuperízlelő csoportból kerülnek ki a pálinkabírálók, borkóstolók, ételkritikusok is...)
Kb. 6000 ízlelőbimbó. Ennyi végzi el a munkát.
Az ízlelőbimbók száma a nyelven egyénenként változó, csakúgy mint a szaglóhám képessége a különböző illatok/szagok elkülönítésére.
(Igaz, sokat segít, ha az ember szerencsés géneket örökölt, de az ízlelés és a szaglás is fejleszthető kitartó gyakorlással. Sőt, ez utóbbival jobb eredményeket érhet el valaki,
aki esetleg alkatilag kevésbé lenne képes rá, mint az, aki ugyan jó géneket örökölt, de nem gyakorol. A gyakorlás továbbá az illat- és ízemlékezet fejlesztéséhez is elengedhetetlen.)
Na de vissza a bimbókhoz. Egy átlagos nyelven átlagosan 6000 ízlelőbimbó található, amiket apró kis ízlelőszemölcsök tartanak. Elképesztő, de ezek 10 naponta elpusztulnak és újak nőnek helyettük.
Nos, ezeknek az apróságoknak a mennyisége és a mérete felel azért, hogy mi mennyire érezzük az ízeket! A szuperízlelőknek kisebb és több ízlelőszemölcse van, amik sűrűn helyezkednek el a nyelvükön, ezáltal finomítják az érzékelés képességét.
Az ízlelőbimbók, ezek az idegvégződés-csoportocskák, a nyelven kívül a szájpadláson és a garat falában is megtalálhatók, csoportonként kb. 50-50 sejttel.
A nyelv ízlelőbimbói kapcsolatban állnak a tapintási ingereket közvetítő idegekkel is, így fordulhat elő, hogy egy hús vékonyan szeletelve más ízélményt ad, mint vastagon...
Emlékszem az ízére...
Az ingert szállító idegsejtek az agyban két helyre is szállítanak az ízinformációból: az agykéregbe, ahol azonosítjuk, mit vettünk a szánkba és a kéreg alatt, az érzelmi központhoz közel.
Ezért reagálunk az ízekre nagy érzelmekkel, és ezért jegyzünk meg pl. szörnyű ízeket sok-sok év után is.
Ha lehajtja azt a kupicát...
A pálinkát, a magas alkoholtartalma miatt nehezebb ízlelni, mint bármilyen ételt vagy alacsonyabb alkoholtartalmú italt, mivel az alkohol lezsibbasztja az ízlelőbimbókat. Így mellette más ízt már nem,
vagy csak nehezen képes érzékelni, azonosítani az ember. Részben ezért kell a pálinkát úgy kóstolni, hogy csak annyi italt veszünk a szánkba, hogy egyetlen cseppet legördíthessünk a torkunkon (érdemes tudni, hogy bizonyos komponensek csak a garaton érvényesülnek).
Ajándékba választana pálinkát? Itt tudja letölteni ingyenes e-bookomat, melyben ehhez adok segítséget.
Látatlanban mondom, túl mohón kortyol
A korty nagysága is számít. Ha túl nagyot kortyolunk a pálinkából, az egész nyelvünk lezsibbad tőle (hogy a többiről ne is szóljak). Találjuk meg a szánkban az optimális kortyméretet, hogy meg tudjuk ízlelni, fel tudjuk fogni az alkohol íze mellett a kívánatos gyümölcsaromákat is. (Vagy rosszabb esetben a pálinkahibákra utaló kellemetlen mellékízeket.)
A pálinka gyümölcsösségéről itt írtam korábban.
Ha ön igazából enni sem nagyon szeret
Nos, ez probléma. Meglátásom szerint az az ember, aki amúgy is (belső késztetésből fakadóan) szereti elemezni a kóstolt ételek-italok ízét,
illatát, jobb esélyekkel indul, hogy pálinkát is profin kóstoljon. (A Pálinkatündér kóstolási programjában 4-6-8 féle italt is kóstolhat, és ezeken az eseményeken a kóstolás minden apró kis részletéről is beszélünk.)
Ön is logikai érvekre támaszkodva hoz döntéseket?
Néha unalmas már a "brit/amerikai kutatók megállapították" fordulat, de ez most nagyon ott van!
A Cornell Egyetem laboratóriumában rájöttek, hogy az agyban ugyanaz a terület végzi a döntéshozatalt, mint ami az íz- és illatérzetet kezeli. Találtak egy összefüggést, miszerint
az ízekre érzéketlenek amúgy inkább logikai érvekre támaszkodva hozzák meg döntéseiket az életben, az átlagos ízérzékelők inkább improvizatívak. A szuperízlelők viszont a problémáikat, döntéseiket is hosszú ideig boncolgatják.
És Ön melyik csoportba tartozik?
Siessünk! Ahogy öregszünk, úgy csökken az ízlelés képessége
Miközben szemünket a túlterheltség veszélyezteti, addig a többi érzékszervünket elhanyagoljuk. Használni, sőt edzeni kell a nem vizuális érzékszerveinket is, amik meghálálják ezt a fajta törődést.
A tudatos érzékszervi 'edzésekkel' megelőzhető, hogy idősebb korunkban ötször sózzunk meg egy ételt...
Ajánlom itt egy másik írásomat is: ÚT A FALUSZÉLI KERÍTÉSSZAGGATÓTÓL A MINŐSÉGI PÁLINKÁIG
És most mit tegyek? Hogyan tudom fejleszteni az ízlelésemet?
1. Gyakoroljon!
Az ízlelést lehet és kell is fejlesztenünk. Változatos ételekkel, tudatos, lassú evéssel és ivással növekedni fog a sikerélmény is.
A hasonló illatok és ízek megkülönböztetésének gyakorlása fokozza az agy adott területeinek reakcióit.
Sokat segít a tudatos gyakorlásban az összekóstolás, amikor több főzde pálinkáját kóstolja az ember sorra egymás után, amelyek mind egy gyümölcsfajból vagy -fajtából
készültek, így könnyebb összehasonlítani a minőségüket: illatukat, ízüket, harmóniájukat, és az esetleges pálinkahibákat.
Mivel kezdje a gyakorlást?
Ha történetesen a szőlőpálinka ízlelését gyakorolja, ajánlom a Cruxx Cabernet Franc szőlőpálinkáját, majd a Nobilis Irsai Olivér szőlőpálinkát.
Meg fogja érezni, hogy az előbbi telt, sokszínű íze mennyire más, mint a Nobilis gyümölcsös ízének lágysága. Mindkettő kiváló nedű.
Próbálja most úgy kóstolni, hogy a jövő héten is emlékezni tudjon rá. (Talán ez lesz az Ön illatmemóriájának első pici pálinkaemléke... Wow!)
2. Úri huncutság-e az 'illatolás'?
Szimatoljon bátran kóstoláskor! Az orrüreg szaglóreceptorai az illatmolekulák mellett a mechanikai nyomásra is reagálnak, amit a szimatoló mozgás okoz. Ez fokozza az agyba jutó ingereket.
Kezdje az érett gyümölcsökkel. Gyakorolja az illatukat, behunyt szemmel, lassan. Nemrég szagolgattam áfonyát, csak úgy, a gyümölcsöt magát, aztán félbeharaptam a szemet és úgy is hosszan szaglásztam.
Amikor legközelebb áfonyapálinkát bírálok, ezek az emlékek nagy segítségemre lesznek.
3. Jót is, rosszat is!
Jobb és rosszabb pálinkákat is kell illatolni és kóstolni? Igen. Tudatosan, minden illatfoszlányt, minden cseppet elemezve, amikor az orrunkba, szánkba kerül.
Ha a gyakorlás kedvéért kevésbé jó italokat is kóstolni szeretne, nos ez esetben nem segíthetek. A webshopomban már olyan italokat válogattam elő, amelyek mind kiválóak, vagy még annál is jobbak. Ha szeretne most körülnézni, nincs akadálya.
Sőt. Hadd ajánljam fel ezt a kupont: Eloszorvagyokitt2018 (igen, ékezetek nélkül)
Ha a fizetési oldalon a kupon sorba beírja ezt a szöveget, akkor a szállítási költségre a vendégem, azt nem fogom Önnek felszámítani. Az ajánlat 2018. november 30-ig érvényes.
4. Az agya besegít, ha kéri
Ha Ön idáig eljutott az olvasásban, valószínűleg az átlagnál jobban érdekli az ízlelés, és kívánom, hogy jól haladjon benne előre.
A pálinka fogyasztásánál az örömöt együtt okozza az illat, az íz, az alkohol, az aromák, a szín, a pohár. Ivás közben tudatosan gondoljon még az ital hőmérsékletére is (ugye, nem több és nem kevesebb 17-18 Celsiusnál?), minden apróság számít.
Jó kísérletezést kívánok!
Ui.: A végére tartozom egy vallomással:
Az elmúlt egy év a pálinkaszakértői életemben kulcsfontosságú volt: az ötletből vállalkozás és márka született. Nagyon motiváló látni, hogy Ön elkezdi olvasni a cikkeimet,
a vásárlóim már megvették első terméküket tőlem, a cégek a szolgáltatásaimat rendelik meg - ezekért mind-mind nagyon hálás vagyok a követőimnek, olvasóimnak, így most Önnek.
Hasonló tartalmakért igazán érdemes ide kattintani és ha van új cikkem, azonnal küldöm is.