Gondolkodott már azon, hogy mi különbözteti meg a minőségi pálinkát a „faluszéli kerítésszaggatótól”? Mitől lesz az egyik karcos, a másik lágy? A titok a folyamatban van, minden lépésre oda kell figyelni ahhoz, hogy a végeredmény igazi ínyencség legyen. A gyümölcs előkészítése, cefrézése az egyik legfontosabb lépés – ebben merülünk el a mai cikkben.
Hogyan lesz a gyümölcsből pálinka? 1. rész: a feldolgozás
A minőségi pálinka attól lesz kiváló, hogy a készítése során minden lépést különös elővigyázatossággal és szakértelemmel végeznek. Az első, pontosabban a nulladik ilyen lépésről – a termőterületek és a gyümölcsök kiválasztásáról – már írtunk a múltkor, most pedig megnézzük, mi történik ezután a zamatos gyümölcsökkel.
Ha lemaradt arról a részről, itt tudja most elolvasni.
Hogyan lesz a gyümölcsből pálinka? Az előkészítés
1. A teljes érettség elérése
Amikor közeledik az érés időszaka, a gazdák árgus szemmel lesik a gyümölcsöst, hogy elcsípjék azt a pillanatot, amikor tökéletes a termés – sem előbb, sem később szabad leszedni, így lesznek kerekek és teljesek a zamatok. Sok helyen nem is egyszerre szedik le egy-egy fa terméseit, hiszen ahogy az ágak egymást árnyékolják, úgy a gyümölcsök sem pontosan egyszerre érnek meg rajta. A jó gazda tehát többszöri szedéssel gondoskodik arról, hogy minden szem tökéletes legyen.
A szedés időpontját az időjárás is befolyásolja, nem jó például, ha nagyobb mennyiségű csapadék esik a szedés előtti napon. Jobb reggel szedni, amikor maga a gyümölcs még hűvösebb, a feldolgozás 18-20 fok körül lesz a legjobb.
2. Válogatás
Mi lesz a gyümölcs sorsa? A válogatás során más-más szempontok érvényesülnek a piacra szánt gyümölcs, a konzervipari feldolgozásra, vagy szeszfőzdei feldolgozásra szánt gyümölcsök esetén. A félreértések elkerülése végett ez nem azt jelenti, hogy a pálinkába rosszabb gyümölcs kerül, csak „máshogy jó”, mint az, amit még el kell juttatni a boltok polcaira. A konzervnek való gyümölcsöt például keményebb, érés előtti pillanatban kell leszedni míg a szeszfőzdébe a pont megérett, zamatait éppen csak kibontakoztató gyümölcs az ideális.
3. Tárolás, szállítás
A leszedett gyümölcsnek az a legjobb, ha zárható műanyag tartályba kerül, ami könnyen mosható, fertőtleníthető, így csökkenthetők az oxidációs hatások és a fertőzésveszély.
INGYENES E-BOOK LETÖLTÉS - 7 PONTOS ÚTMUTATÓ PÁLINKA AJÁNDÉKOZÁSÁHOZ
4. Feldolgozás
Amikor a gyümölcs megérkezik a főzdébe, akkor a főzőmester átveszi: ellenőrzi a minőséget, a fajtajellegeket, a cukortartalmat, majd jöheta tisztítás és a mosás. Nagyon fontos, hogy a gyümölcsről minden szennyeződést eltávolítsanak, ne maradjanak benne szárak, por, ágacskák, ugyanakkor a mosásnak kíméletesnek kell lennie, hiszen a túl erős vízsugár összetörheti, megnyomhatja az érett gyümölcsöket. Kevesen tudják, de még arra is oda kell figyelni, hogy a mosás után lehetőleg minden víz leperegjen a gyümölcsökről, ne maradjon rajta „extra” nedvesség, mert az is ronthat a kész pálinka minőségén.
Az almaféléket ezután aprítják vagy darálják, a csonthéjasokat magozzák, a bogyós gyümölcsöket pedig a borászatban is használt bogyózó gépekkel választják külön a száraktól és a kocsánytól. A magok eltávolítása különösen fontos, hiszen ha ezek benne maradnak a cefrében, fanyar, markáns ízükkel elrontják a kész pálinkát. A bodza magjában lévő olaj ráadásul az egészségre is ártalmas, hánytató és hashajtó hatású.
Ezután következik a megfelelően előkészített gyümölcspép cefrézése, majd a főzés, amikor a cefréből pálinka lesz – de ezek már a következő bejegyzések témái:)
Hasonló tartalmakért igazán érdemes ide kattintani és ha van új cikkem, azonnal küldöm is.